niedziela, 29 marca 2015

Wycena rękodzieła. Jak to zrobić?

Podzielam tą opinię, opublikowaną na stronie crochet.pl  i poddaję pod rozwagę szydełkującym Paniom, wyświetlając ją na swoim blogu.  Pracę  nad rękodziełem można wycenić profesjonalnie, jak każdą inną pracę. Jednak tylko z pozoru jest to praca, jak każda inna.  To jest praca wyjątkowa, wymagająca talentu, twórczej wyobrażni, dokładności, estetycznego wykonania  i  poświęcenia dużego   nakładu   czasu.  Dlatego szydełkowe robótki, posiadające odpowiednią jakość wykonania, nie mogą być tanie, czy się to komu podoba, czy nie. Na moim blogu, w kilku początkowych postach, zamieściłam swoje opinie na temat wyceny rękodzieła. Opracowałam też wycenę czasu pracy, poświęconą rękodziełu, w sposób bardzo przystępny i oparty na profesjonalnej metodzie wyceny pracy ludzkich rąk. Pozwala ta metoda na bardzo rzetelne  ustalenie ceny czasu pracy, na poziomie odpowiadającym nakładowi pracy, co najczęściej stanowi problem, przy wycenie rękodzieła. Taka wycena nie podlega dyskusji i przetargom, które narzucają nam klienci, świadomi, że swoje prace wyceniamy na tzw." oko ", czyli szacunkowo. Wraz z kosztem  materiałów niezbędnych do wykonania rękodzieła, stanowi ona  podstawę prawidłowej wyceny. W zależności jakie rękodzieło wykonujemy, doliczamy do tej podstawy wycenę pozostałych jej elementów.

2 komentarze:

  1. Bardzo dziękuję za tego posta:) Często zastanawiałam się, jak wycenić taką pracę (szeroko pojęte rękodzieło). Jednak w naszym kraju - obawiam się - nie da się z tego utrzymać... A może się mylę?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Na pewno się nie da. Wiadomo jaka jest sytuacja ekonomiczna. Ale też i z rękodzieła się nie utrzymasz. Jednak uważam, że nie możemy pozwolić, aby cwaniacy wykupywali od nas rękodzieło za bezcen, potem sprzedawali je za ceny wielokrotnie wyższe. Ja tego doświadczyłam i powiedziałam, że nigdy, nikomu już nie sprzedam swojej robótki za grosze. Pozdrawiam ciepło.

      Usuń

Dziękuję za Twój komentarz. Jest on dla mnie bardzo cenny.